Jdi na obsah Jdi na menu
 


CD Plesejte noc pominula

Písně jednoty bratrské z kancionálů 15. až 17. století

Natočeno v sále Jednoty bratrské v Nové Pace, ROSA 2007

ObrazekToto album nabízí letmý pohled do písňové tvorby staré Jednoty bratrské tak, jak se nám dochovala v kancionálech převážně 16. století. Upravovatel většiny písní Milan Uherek se snaží přiblížit původnímu charakteru s dominantním zachováním nápěvu. Petr Eben naopak vytváří na dávné texty Komenského svébytné skladby bohaté melodicky i polyfonně. Pro doplnění představy o dobové hudební produkci jsou zde zastoupeny dvě polyfonní kompozice utrakvistického původu, zpracovávající chorální melodii. Jejich autorem je člen Tria Profunda Jiří Bartoš-Sturc. Krátká čtení z díla Jana Amose Komenského, kterými jsou zpěvy prokládány, nám nejen představují dobový teoretický pohled či způsob myšlení, ale jsou zároveň krásnými básněmu v próze. Smyslem této nahrávky je v souvislosti s 550. výročím vzniku Jednoty bratrské poukázat na dávné hodnoty, které prach času neumenšil.


Účinkují: Vokální septeto rodiny Čančíkovy, vokální mužské Trio Profundo, Jaroslav Kabeláč (trombon), Jana Kozlová (flétna), Martin Bukovský (čtení).


Písně: Plesejte, noc pominula, Jezu Kriste, Synu Boží, Studně nepřevážená, Chvála Bohu, nový den teď, Ó, slunce spravedlnosti, Slunce denní, Pánu všichni prozpěvujte, Vítej, Jezukriste, Navštiv nás, Kriste, Kdož by chtěl erbován býti, Voláme z hlubokosti, V sjití tomto, Ve jméno Krista doufáme, Soudce všeho světa, Bože, Otče, Bože všemohúcí, Aj, jak jsou milí tvoji příbytkové, Pane Bože, buď při nás, Ach, smutku můj, Otče náš, Ó, milé dítky, Radujme se vždy společně

 

CD Ať chválí zpěv

Natočeno v sále Jednoty bratrské v Nové Pace, ALFORS, 2004Obrazek

Která hudební skupina se u nás může pochlubit, že všichni její členové jsou z jedné rodiny? Je to Pěvecký sextet rodiny Čančíkovy. Rodiče a čtyři dcery, občas vypomůže dědeček, pan Uherek, hrou na klavír nebo švagr, vynikající basista Jiří Uherek.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

oprava

(Víťa Tatar, 30. 7. 2008 6:55)

PS: Nedalo by se tam opravit to i ve slově kytarista? :c)))

:c)

(Víťa tatar, 30. 7. 2008 6:53)

Jůůůů! Tak vy jste mě pobavili. :c) Zrovna nedávno jsme o tom mluvili. Založili jsme v Uherském Hradišti chválící sboreček (www.detisalemu.cz). Dvě sestry a jejich pět dětí. Holčičky. No a také sjme měli otázku, které hudební těleso se může pochlubit tím, že její členové jsou z jedné rodiny? U nás to kazí jen kitarista, ale holky často zpívají bez něj. :c)
Každopádně, přeji Vám do budoucna spoustu zdaru a hromadu Božího požehnání. :c) Halelujah!

pro Petra Heřmana

(Anna Č, 22. 6. 2008 13:34)

CD "Plesejte noc pominula" se dá koupit jak přes Rosu, tak i u nás nebo přes jakýkoliv sbor Jednoty bratrské (protože to bylo natočeno k výročí JB). Rozdíl je jen v tom, že Rosa ho prodává dráž.

Ahoj,

(Petr Heřman, 20. 6. 2008 22:44)

kde se to CD dá sehnat? U vás v Pace nebo se to běžně prodává, když to vydala Rosas?